fotografia krajobrazowa | filtry UV | filtr UV | jaki filtr?


>>>>>>>> powrót do spisu treści <<<<<<<<<

filtry UV

Filtry UV i polaryzacyjne dzielą się na kilka typów pod względem jakości wykonania i sposobu wykorzystania. Podstawowe filtry UV posiadają słabe warstwy odblaskowe przez co negatywnie wpływają na wykonywane zdjęcia.

zdjęcie pochodzi z serwisu sklep.fotoabc.com

Droższe wersje tych filtrów mają już odpowiednie warstwy, które w żaden sposób nie wpływają na wykonywane zdjęcie. Filtry mają kolor neutralny i bezbarwny. Zaleza się stosowane takich filtrów w górach - tam gdzie promieniowanie UV jest znacznie mocniejsze niż na terenach nizinnych. Filtr UV pełni też rolę ochronną dla obiektywu.

filtry polaryzacyjne

Natomiast filtr polaryzacyjny przepuszcza jedynie światło o polaryzacji liniowej w wybranym kierunku. Efekt dla fotografii jest taki, że pochłania on światło rozproszone w atmosferze (ang. haze) w przypadku fotografowania nieba. Błękit nieba staje się ciemniejszy, a chmury pozostają białe (jest to efekt podobny, choć nie identyczny, jak działanie filtru czerwonego w przypadku fotografii czarno-białej).

zdjęcie pochodzi z serwisu pl.wikipedia.org

Pozwala on również na zwiększenie nasycenia barw (saturacji) powierzchni matowych (np. zieleni roślin, bądź kolorów tkanin) w słoneczny dzień. Filtr najmocniej działa, gdy obiektyw skierowany jest pod kątem 90° do kierunku padania światła. Z tym wiąże się również jedna z niedogodności polaryzatora: w przypadku obiektywu szerokokątnego może być widać, że np. pas nieba jest ciemniejszy, a dalej od niego już nie. Główną wadą polaryzatora jest to, że zabiera on część światła (zwykle około 1–1,5 EV, czyli wymaga od 1 do 1,5 mniejszej wartości przysłony lub dłuższego czasu naświetlania). Filtr polaryzacyjny umożliwia też wyeliminowanie odbić od szyby lub powierzchni wody (czyniąc ją bardziej przezroczystą, transparentną).

Filtr polaryzacyjny dzielimy na kołowy i liniowy - zaleca się stosowanie bardziej zaawansowanego filtra kołowego.

słowa kluczowe: fotografia krajobrazowa, pejzaż, krajobraz, krajobrazy, architektura, portret, Kraków, Warszawa, Dębica, góry, Tatry, lasy, zdjęcia, przyroda, zdjęcia krajobrazowe

Created by morgun 2009 | fotografia krajobrazowa | krajobrazy